Son Dakika Haberler

Mehmet Barlas hayatını kaybetti

Sabah gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas 81 yaşında yaşamını yitirdi.

Mehmet Barlas hayatını kaybetti
Okunma : 10 views Yorum Yap

Sabah gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas 81 yaşında vefat etti.

Ankara’da 1942 yılında doğan Mehmet Barlas, lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden aldı.

Öğrencilik yıllarında gazeteciliğe adım attı

Gazeteciliğe henüz öğrenci iken babasının Son Havadis’inde başlayıp, profesyonel gazeteciliğe Cumhuriyet’le birlikte adım attı. İsmail Cem’in TRT Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı.

1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada, inceleme dalında birincilik ödülü aldı. Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Sabah, Zaman, Akşam, Yeni Şafak gibi birçok gazetede çalıştı, köşe yazarlığı ve yöneticilik yaptı.

TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. Barlas 2000 tarihli “Türkiye’de Darbeler ve Kavgalar Dönemi”, “Turgut Özal’ın Anıları” (2000) ve 2001 tarihli “Türkiye Üzerine Pazarlıklar” kitaplarını yazdı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile bir haber programı hazırladı ve sundu. Aldığı bakanlık teklifini siyasetçi değil, gazeteci olduğu gerekçesiyle geri çevirdi. 2008 yılı içinde kısa bir süre ATV’de ana haber sunuculuğu yaptı.

Can Paker’in eniştesi; eski ticaret, ekonomi ve devlet bakanlığı ile Gaziantep milletvekilliği yapmış Cemil Sait Barlas’ın oğludur. İki çocuğu bulunan Barlas, 1968 yılından beri kendisi gazeteci Canan Barlas’le evliliğini sürdürmekteydi.

Ayrıntılar geliyor…