Son Dakika Haberler

Yunanistan’da seçimin kazananı Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi oldu

Yunanistan'da düzenlenen genel seçimde Başbakan Kiryakos Miçotakis'in partisi Yeni Demokrasi oyların yüzde 40'ını alarak seçimin galibi oldu. Mecliste ise çoğunluğu sağlayamadı.

Yunanistan’da seçimin kazananı Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi oldu
Okunma : 9 views Yorum Yap
İHA

Resmi olmayan sonuçlara göre Yunanistan’daki genel seçimlerde Başbakan Kiryakos Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi (ND) oyların yüzde 40’ını alarak ipi göğüsledi.

Galibiyete rağmen mecliste çoğunluğu sağlayamayan ND’nin ardından eski Başbakan Aleksis Çipras’ın liderlik ettiği Radikal Sol Koalisyon-İlerici İttifak’ın (SYRIZA) oyların yüzde 20’sini alarak seçimi ikinci sırada tamamladı.

Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) oyların yüzde 11’ini, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) oyların yüzde 7’sini, Helen Çözümü (EL) oyların yüzde 4’ünü aldı.

Seçime katılan 27 siyasi parti, 8 ittifak ve 1 bağımsız aday arasından toplam 5 parti ve ittifak yüzde 3 barajını geçerek meclise girmeye hak kazandı.

Seçime dair resmi sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

Miçotakis: Yalnızca güçlü hükümetler cesur reformlarla ilerleyebilir

Miçotakis, seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada kazandıkları seçim zaferini kutlayarak, “Yeni Demokrasi mutlak çoğunluk ile Yunanistan’ı yönetmek için halkın onayını aldı. Hiç şüphesiz bu siyasi deprem yeni seçimlere doğru yolumuza hız vermemizi sağlıyor. Yalnızca güçlü hükümetler cesur reformlarla ilerleyebilir” ifadelerini kullandı.

Çipras da Miçotakis’i arayarak genel seçimlerde kazandığı zafer dolayısıyla tebrik etti.

PASOK lideri Nikos Androulakis ise yaptığı açıklamada partisinin elde ettiği başarıyı ‘büyük bir zafer’ olarak nitelendirerek, “Bu büyük zafere imza atan her Yunan kadın ve erkeğe yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Koalisyon hükümeti kurulamazsa seçim ikinci tura gidecek

İlk turda nisbi seçim sistemine göre hiçbir parti tek başına hükümet kurmak için gerekli olan yüzde 46’lık oy oranına ulaşamazken Yeni Demokrasi’nin partiler arasında işbirliği yaparak koalisyon hükümeti kurmaması halinde seçimin ikinci turunun haziran sonu ya da temmuz ayı başlarında bu kez salt çoğunluk sistemiyle tekrarlanması bekleniyor.

Salt çoğunluk sistemine göre bir parti oyların yüzde 38’ini alarak tek başına hükümet kurabilecek.