Son Dakika Haberler

Süleyman Soylu, Erzurum’da yaşananları tek tek açıkladı

Erzurum'da yaşananlara canlı yayında tek tek açıklama getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ekrem İmamoğlu'nun esnaf ziyareti için izin almasına rağmen miting yapmaya kalkarak provokatif hareketlere imza attığını, genel hazımsızlığın Büyük İstanbul Mitingi olduğununu belirtti.

Süleyman Soylu, Erzurum’da yaşananları tek tek açıkladı
Okunma : 10 views Yorum Yap
ensonhaber.com

İstanbul bugün tarihi güne tanıklık etti.

Büyük seçime 7 gün kala Cumhur İttifakı’nın adayı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığı miting gerçekleştirdi.

Vatandaşların akın akın geldiği miting alanında yoğunluk oluştu.

Bu sırada İstanbul mitingini gölgede bırakmak için algı çalışmaları başladı.

Miting için Erzurum’a giden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Ekrem İmamoğlu’na İl Seçim Kurulu tarafından büyük miting alanı gösterildi.

Miting gerginliğe sebep oldu

CHP Erzurum İl Başkanılığı ve Ekrem İmamoğlu, büyük meydanın doldurulamayacağını öngörüp şehir merkezinde miting yapma kararı aldı.

İzinsiz gerçekleştirilen bu miting olayların çıkmasına neden oldu.

Çıkan olaylara polis ekipleri müdahale ederken Ekrem İmamoğlu, durumdan siyasi çıkar elde etmek için hemen harekete geçti.

Bakan Soylu canlı yayında açıkladı

Buna karşılık İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan açıklama geldi.

Ülke TV canlı yayınına katılan Soylu, şunları söyledi:

Bugün aynı şahsın kendini devletin üzerinde gören ve devletin kendisini ikaz etmesine rağmen İBB’yi terör örgütü elemanlarıyla dolduran, onları birer birer işten çıkarmaya başlayan bu şahıs özellikle gittiği her yerde bu tip provokatif gücü olan işler gerçekleştiriyor. Bugün Sivas’ta da miting vardı. İstanbul’da hizmet bittiği için Sivas’taki hizmete yönelik bir adımı atmak için çaba sarf ediyorlardı. Aynısını yaptılar biliyor musunuz? 4 Mayıs’tan sonra siyasi faaliyetlerle ilgili izin verme hakkı YSK’dadır. Bir ilde partinin geniş mitingi söz konusuysa oranın kendine ait alanları var. Örneğin İstanbul’da kura çekildi. Birçok şey ortaya kondu. Cumhuriyet tarihinin en büyük gelirini alan belediye İBB’dir. Bir mağduriyet yapıyor çünkü iş yapmak istemiyor. Ben İstanbul’daki halini görüyorum diplerde. İlçe seçim kurullarından izin alması lazım. Bugün Sivas için müracaat ediyor. Ayarladığım bir yer var diyor. Nasıl bize İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda yap dediler biz orada yaptık. O yerleri veren YSK. Buna rağmen gitti ve bugün o dediği yerde miting yaptı Sivas’ta.

Aynı tahriki orada yapmak istedi. Bu bir kanunsuzluk. Yapmasının bir tek sebebi var bu arkadaşın bir gündem hastalığı var. Kendi içlerinde bir rekabeti var. Bay Kemal, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu birbirlerinden nefret ediyorlar. Kendi içlerinde kendi tabanlarına en iyi oynama tiyatrosundalar. Burada bu miting yapmasının sebebi bu kavgayı kanatmak. Ekrem İmamoğlu, Türkiye’ye gelmiş en büyük sahtekarlardan bir tanesidir. Dar alanda şehrin içerisinde bir yerde ben bu iş yapayım kendi gövde gösterimi yapayım. Kendi içlerindeki rekabet dengelerini kaybettirmiş. Bir yerde bir olay çıkarmak istiyorlar. Olay çıktıktan sonra bunların yalanları çoktur. Bu belgeye bir cevap versinler. Bin polis vardı orada. Sivas’ta yaptıkları gibi YSK izin vermemesine rağmen yarın da diyecekler ki özgür alanda konuştuğum için beni engellemeye çalıştılar diyecekler.

Siz getiriyorsunuz bir kalabalık oluşur orada. Polis var etrafta. Oraya insanlar geliyor ve sivil insanlar oradan su şişesi atmaya başlıyorlar. Tartışma öyle meydana geliyor. Sivas’ta aynı havayı bulamadı şimdi aynısı Erzurum’da yapmak için izin almadığı miting. TOMA hiçbir şey yapmadı diyor. Genel hazımsızlık İstanbul mitingi. Gündemi değiştirmek için. Tahrik edenler kendileri, orada konuşmalarını dinlediniz mi? Tamamen provokasyona yönelik konuşma ortaya koyuyorlar. Erzurumlulara da burada sözde milliyetçiler diyor. Erzurumlulara orada provokatörler diyor. Tamamen insanları sınıflandırmaya yönelik anlayışı var. Ne ağzının bir ayarı var ne de başka bir şey söz konusu.

Türkiye’nin her yerinde miting yapıyorlar hangi problemle karşı karşıya kalmışlar? Burada YSK sen bunu burada yapamazsın demesine rağmen yapıyor. Ben diyor burada sadece esnaf ziyareti yapacağım diyor. Büyük beklentileri vardı. Cumhurbaşkanı adayı olacaktı. Burada mümkün olduğunca ne kadar kendime ait alan oluşturursam Türkiye’nin gündeminde o kadar olabilirim. Kaybedecek büyük ihtimalle onu görüyor.

Gözden Kaçmasın Ekrem İmamoğlu aradığı mağduriyeti Erzurum’da buldu Haberin Detayları
Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum mitinginde arbede çıktı: İmamoğlu konuşmasını yarıda kesti Haberin Detayları