Son Dakika Haberler

Dünya Bankası’nın yeni başkanı ABD’nin adayı Ajay Banga oldu

ABD'nin adayı Ajay Banga, Dünya Bankası'nın 14'üncü başkanı oldu. Banga, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nca 2 Haziran'dan itibaren 5 yıllık bir dönem için Dünya Bankası Başkanı olarak seçildi.

Dünya Bankası’nın yeni başkanı ABD’nin adayı Ajay Banga oldu
Okunma : 10 views Yorum Yap
AA

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu’nca ABD’nin adayı Ajay Banga’yı bankanın yeni başkanı olarak seçildi.

Yapılan açıklamada Banga’nın Dünya Bankası’nın 14’üncü başkanı olduğu bildirildi.

Ajay Banga’nın 2 Haziran’dan itibaren 5 yıllık bir dönem için Dünya Bankası Başkanı olarak seçildiği aktarıldı.

Kurulun 2011’de bankanın hissedarları tarafından kararlaştırılan seçim sürecini takip ettiği vurgulanan açıklamada sürecin açık, liyakate dayalı ve şeffaf olduğu belirtildi.

Kurulun nisan ayında gerçekleşen IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nda görüşüldüğü gibi Dünya Bankası Grubu’nun gelişimi süreci ve gelişmekte olan ülkelerin karşılaştığı en zorlu kalkınma sorunlarının üstesinden gelmeyi amaçlayan tüm hedefleri ve çabalarına ilişkin Banga ile çalışmayı dört gözle beklediği kaydedildi.

Mastercard’ın CEO’luğunu yapmıştı

Ajay Banga’nın en son General Atlantic’te Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı kaydedilen açıklamada Banga’nın daha önce yaklaşık 24 bin çalışanı olan Mastercard’ın Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) olduğu anımsatıldı.

Mastercard’ın Banga liderliğinde dünya çapında adil ve sürdürülebilir ekonomik büyüme ile finansal katılımı geliştirmeye yönelik Kapsayıcı Büyüme Merkezi’ni kurduğu belirtildi.

Banga’nın 2020-2022 yılları arasında da Uluslararası Ticaret Odası’nın Onursal Başkanı olduğuna işaret edilen açıklamada General Atlantic’in iklim odaklı fonu BeyondNetZero’nun 2021’deki başlangıcında da danışmanlık yaptığı kaydedildi.

Banga’nın El Salvador, Guatemala ve Honduras’ta yetersiz hizmet alan nüfuslarda ekonomik fırsatları geliştirmek için çalışan ve özel kuruluşlardan oluşan Orta Amerika İçin Ortaklık Koalisyonu’nun da eş başkanı olarak görev yaptığı aktarıldı.

Banga’nın daha önce Amerikan Kızıl Haç, Kraft Foods ve Dow Inc.’in de yönetim kurullarında yer aldığı belirtilen açıklamada Siber Hazırlık Enstitüsü’nün kurucu ortaklarından biri ve New York Ekonomi Kulübü’nün başkan yardımcısı olduğu bildirildi.

Banga’nın 2012’de Dış Politika Derneği Madalyası, 2016’da Hindistan Cumhurbaşkanı tarafından Padma Shri Ödülü, 2019’da Ellis Island Onur Madalyası ve Uluslararası Anlayış İçin İş Konseyi Küresel Liderlik Ödülü ve 2021’de Singapur Kamu Hizmeti Yıldızının Seçkin Dostları ile ödüllendirildiği aktarıldı.